The F-Pattern

Yazar: enes koc Kategori: Net
Heat maps of how people look at websites 

The F-Pattern is how most people read Web pages, in the shape of an F: after looking at any interesting pictures, their eyes go quickly across the top of the page, then move down a bit and go part ways across the page and then move slowly down the left side. 

Ten seconds is all it takes for most to make a decision of whether to stay or go. And that decision is based on what they saw in the F. That is why Google calls the upper left-hand part of the page the golden triangle. It is the only part of the page that most will ever look at or read closely. It is there that you make your main points and gain their attention. 

The F-pattern has been proved by eye-tracking studies done on hundreds of people looking at thousands of different websites. Not everyone looks at every website that way, but it is how most people look at most websites. Even those not designed for an F-pattern. 
Yazının tamamını okuyun (read more) »

Yorum (comment) (1)

İnsan Vücudunun 24 Saati

Yazar: enes koc Kategori: Genel

06.00: Kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. Bu uyanma vücut için kendini yavaşca kalkmaya hazırlama işareti. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.
07.00: Vücut hala zayıf. Spor yapmaktan kaçının. Kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. Spor yerine kahvaltı edin, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor.
08.00: Libidonun en yüksek olduğu saat. Fazla miktarda hormon salgılanıyor. Sigara tiryakileri için de durum aynı. Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla çok daraltıyor.
09.00: Vücudun dinç, kuvvetli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.
10.00: Organizmanın kendine gelme, ‘ben burdayım’ deme saati. Fazla enerjik, vücut en yükes ısı seviyesinde. Verimliliğimiz de öyle. ‘Kısa süre belleği’ iyi durumda. Bir önemli ayrıntı: 10.00 ile 12.00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanıyor.
Yazının tamamını okuyun (read more) »

Yorum (comment) (0)